Samiti i NATO-s, Trump kërkon të dyfishohet caku i shpenzimeve në mbrojtje

Publikuar tek: bota, më 05:45 12-07-2018 Samiti i NATO-s, Trump kërkon të dyfishohet caku i shpenzimeve në mbrojtje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje aleatëve të NATO-s që të ndajnë 4% të bruto prodhimit vendor në shpenzimet ushtarake.

 

Kjo do të thotë dyfishi i cakut aktual. Shtëpia e Bardhë konfirmoi se Trump i ka bërë këto deklarata gjatë samitit të NATO-s, në Bruksel.

Po ashtu Trump kritikoi ashpër Gjermaninë për shpenzimet, siç tha ai, të pamjaftueshme në mbrojtje dhe “varësinë e saj energjetike nga Rusia”.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se fokusi kryesor i të gjitha vendeve anëtare duhet të jetë arritja e cakut aktual: 2% e bruto prodhimit vendor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Jo më parajsë për emigrantët? Shteti i Bavarisë krijon policinë e tij kufitare
Shpella ku u bllokuan 12 djemtë kthehet në muze, historia e tyre frymëzim për film »
Article Logic
Execution time: 0.0044419765472412
array(1) { ["section"]=> string(80) "samiti-i-nato-s-trump-kerkon-te-dyfishohet-caku-i-shpenzimeve-ne-mbrojtje-127594" }