Sauna, “farmacia e të varfërve” kënaqësi për mendjen dhe zemrën

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 13:37 24-02-2015 Sauna, “farmacia  e të varfërve” kënaqësi për mendjen dhe zemrën Foto ilustruese

Sauna filandeze është një tip aktiviteti jo i rrezikshëm, që redukton elementët kardiovaskularë dhe ka një efekt mbrojtës për rrezikun kardiak. E konfirmon epidemiologjia sipas të cilës filandezët shpesh flasin për të mirat e saunës. Studimi u botua në revistën Jama Internal Medicine dhe është udhëhequr nga një grup kërkimi që drejtohej nga kardiologu Jari Laukkanen i Universitetit të Finlandës. 

Sauna “farmacia e të varfërve” është një traditë prej mijëra vitesh më parë që shoqëronte etapat individuale të njerëzve që nga lindja deri në vdekje dhe sot është një frazë më me jetë sesa asnjëherë tjetër kun ë një vend me pesë milionë banorë, sauna mund të ketë 3 milionë të tilla.

Efekti i menjëhershëm fiziologjik për një kohë qëndrimi në temperatura të larta është rritja e ritmeve të zemrës dhe djersitja, të shkaktuara jo nga aktiviteti fizik, por që liron muskujt.  

Përfitimet e një saune janë dokumentuar edhe për pacientë kardiovaskularë. Në një studim të fundit thuhet se të hysh në sauna pesë herë në javë për tre javë rresht të garanton përmirësim të funksionit kardiak dhe rrit cilësinë e aktivitetit fizik. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.061697006225586
array(1) { ["section"]=> string(65) "sauna-farmacia-e-te-varferve-kenaqesi-per-mendjen-dhe-zemren-4291" }