Sejko analizon me Ambasadorin e Britanisë efektet që do të ketë Shqipëria si pasojë e BREXIT

Publikuar tek: ekonomi, më 19:27 09-09-2016 Sejko analizon me Ambasadorin e Britanisë efektet që do të ketë Shqipëria si pasojë e BREXIT

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko zhvilloi një takim zyrtar me Ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, SH.T.Z. Duncan Norman MBE, në ambientet e Bankës së Shqipërisë.

Në ekspozenë e tij, Guvernatori Sejko prezantoi zhvillimet financiare në vend, ku nënvizoi se sistemi bankar shqiptar është i kapitalizuar, likuid dhe financiarisht i shëndetshëm. Guvernatori Sejko u shpreh se institucioni që ai drejton do të vijojë të jetë i angazhuar në përmbushjen e misionit të tij, për qëndrueshmërinë e çmimeve të konsumit dhe stabilitetin financiar të vendit.

Gjatë takimit, Guvernatori Sejko u ndal dhe në zhvillimet më të fundit në Eurozonë dhe largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian, dhe analizoi ndikimet që ato kanë në ekonominë shqiptare. Në këtë drejtim, Guvernatori Sejko garantoi se pavarësisht këtyre zhvillimeve, Banka e Shqipërisë është e gatshme të japë të gjithë kontributin e nevojshëm për të mbështetur një rritje ekonomike të qëndrueshme.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko shprehu mirënjohjen e tij ndaj Bankës së Anglisë për ndihmën në shkëmbimin e përvojave dhe asistencën teknike të dhënë në fusha të ndryshme të bankingut qendror.

Një vëmendje e veçantë iu kushtua marrëdhënieve të ngushta që ekzistojnë midis dy vendeve dhe forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit në fushën e edukimit, në fushën e drejtësisë për përmirësimin e kuadrit ligjor, si dhe perspektivat potenciale në të ardhmen.

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar SH.T.Z. Duncan Norman MBE, falënderoi Guvernatorin Sejko për këtë takim dhe shprehu vlerësimet e tij për kontributin e rëndësishëm që Banka e Shqipërisë jep në ruajtjen e stabilitetit makroekonomik të vendit.

Në përfundim të takimit, bashkëbiseduesit ndanë të njëjtin mendim për rritjen e mëtejshme të bashkëpunimit ekonomik midis dy vendeve kryesisht në fushën e sistemit financiar, si dhe në rritjen e investimeve të huaja në Shqipëri.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020396947860718
array(1) { ["section"]=> string(98) "sejko-analizon-me-ambasadorin-e-britanise-efektet-qe-do-te-kete-shqiperia-si-pasoje-e-brexit-52441" }