Sejko: Besimi i biznesit dhe konsumatorit i luhatshëm, norma e interest bie me 1.1%

Publikuar tek: ekonomi, më 16:27 06-07-2016 Sejko: Besimi i biznesit dhe konsumatorit i luhatshëm, norma e interest bie me 1.1%

Guvernatori i Bankës, Genti Sejko, në një konferencë për shtyp ka bërë  të ditur situatën bankare gjatë gjysmës së parë të vitit. Ai tregon se ekonomia është rritur gjatë këtij viti.

 “Ekonomia ka shënur rritje gjatë gjysmës së parë të këtij viti. Besimi i biznesit dhe konsumatorit është i luhatshëm. Investimet publike kanë pësuar rënie. Defiçiti i tregut është rritur me 26.3%. Aktiviteti financiar është rritue me suficit 10.6 milion lekësh në krahasim me një vit më parë. Norma e interest ka rënë me 1.1 %”.

Gurvenatori thekson se ka zgjerime në investimet private, por që po presin për rritjen e investimeve publike.

“Ka zgjerim në investime private, por presim rritje në investime publike”-tha Sejko. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02382493019104
array(1) { ["section"]=> string(86) "sejko-besimi-i-biznesit-dhe-konsumatorit-i-luhatshem-norma-e-interest-bie-me-1-1-45729" }