Senati italian miraton ligjin për “Call Center’, në rrezik 25 mijë vende pune në Shqipëri

Publikuar tek: ekonomi, më 16:08 07-12-2016 Senati italian miraton ligjin për “Call Center’, në rrezik 25 mijë vende pune në Shqipëri

Senati Italian ka mirtatuar buxhetin e vitit 2017, duke votuar me 166 vota pro , 70 vota kundër, asnjë abstenim.

Po ashtu është miratur dhe ligji për ‘call center-at’.

Ligji detyron kompanitë Italiane që kanë “Call Center” e tyre të drejtë për drejta (pa palë ndërmjetësuese) të zhvendosin qendrat Call Center në Itali apo vendet e BE nga vendet jashtë BE-së.

Gjithashtu, ligji, detyron kompanitë Italiane që kanë kontrata me palë të treta (siç është rasti i Shqipërisë) që të krijojnë opsionin e lajmërimit të klientit nëse dëshiron të flasë me një operator që ndodhet në Shqipëri apo me operatorë që ndodhen në Itali. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026496887207031
array(1) { ["section"]=> string(92) "senati-italian-miraton-ligjin-per-call-center-ne-rrezik-25-mije-vende-pune-ne-shqiperi-61894" }