Shenjat për mosfunksionimin e veshkave që nuk i dini

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 07:45 26-08-2016 Shenjat për mosfunksionimin e veshkave që nuk i dini

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trup. Ato kryejnë një sërë funksionesh si; kontrollojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, prodhimin e vitaminës D, eleminojnë mbeturinat nga trupi, mbajnë nën kontroll presionin e lartë të gjakut etj. Rreth 90% e njerëzve nuk i kuptojnë shenjat e para të sëmundjeve të veshkave prandaj i kapin ato në faza të avancuara, ku shumicën e rasteve veshkat kanë dështuar.

Ja disa nga simptomat më kryesore të mosfunksionimit të veshkave:

Rritja e presionit të gjakut: kjo simptomë vjen kur veshkat kanë një dëm të konsiderueshëm. Veshkat në këtë fazë rrisin presionin e lartë të gjakut.

Probleme me përqëndrimin: kur veshkat fillojnë të dështojnë, ato e bëjnë më pak efektiv largimin e mbeturinave nga trupi. Dështimi i veshkave çon në akumulimin e mbeturinave në trup dhe shkaktojnë probleme të tilla si të vjella, humbje oreksi, dhimbje koke, paaftësi për t’u përqëndruar, dobësim të sistemit imunitar etj.

Lodhje e vazhdueshme: kjo është një nga simptomat e para dhe më e përhapura thuajse tek të gjitha sëmundjet. Veshkat kur nuk funksionojnë siç duhet ulin nivelin e hemoglobinës dhe ulin nivelet e energjisë. Veshkat mund të shkaktojnë anemi gjithashtu.

Ënjtje në trup: kur veshkat nuk funksionojnë siç duhet, ato akumulojnë ujin dhe mbeturinat në trup, kjo shkakton ënjtje të nyjeve limfatike, të barkut dhe të kofshëve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021245002746582
array(1) { ["section"]=> string(58) "shenjat-per-mosfunksionimin-e-veshkave-qe-nuk-i-dini-50897" }