Shitet për 57 milion euro banka e njohur në Shqipëri, ja kush e bleu

Publikuar tek: ekonomi, më 17:58 07-08-2018 Shitet për 57 milion euro banka e njohur në Shqipëri, ja kush e bleu

Është finalizuar shitja e Tirana Bank në Shqipëri, degë e bankës greke Piraeus Bank.

Për 57.3 milion euro, 98.83% të aksioneve të Tirana Bank i janë shitur Grupit Balfin dhe bankës maqedonase Komercijalna Banka, raporton Newsbomb.al.

Sipas njoftimit të Bankës Piraeus, Unicredit veproi si këshilltar ekskluziv financiar i Bankës Piraeus në transaksion. Norton Rose veproi si avokat ligjor ndërkombëtar dhe firma ligjore Boga & Associates si këshilltar ligjor lokal për transaksionin.

Transaksioni është subjekt i procedurave të miratimit rutinë, që përfshijnë miratimet rregullatore nga autoritetet kompetente të Komisionit Europian, Greqisë dhe Shqipërisë dhe Fondit të Stabilitetit Financiar.

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « KE publikon sondazhin “Euro-barometër 2018”, ja si e vlerësojnë shqiptarët ekonominë dhe punësimin
Grupi Balfin dhe Komercijalna Banka blejnë Tirana Bank »
Article Logic
Execution time: 0.024821996688843
array(1) { ["section"]=> string(74) "shitet-per-57-milion-euro-banka-e-njohur-ne-shqiperi-ja-kush-e-bleu-130430" }