Shkelja e sanksioneve kundër Iranit, arrestohet drejtoresha financiare e 'Huawei'

Publikuar tek: bota, më 09:15 06-12-2018 Shkelja e sanksioneve kundër Iranit, arrestohet drejtoresha financiare e 'Huawei' Meng Wanzhou

Policia kanadeze kanë arrestuar në Vankuver drejtoren financiare të Huaëei, Meng Wanzhou, që tani rrezikon ekstradimin në SHBA.

Ndaj saj është hapur një hetim për të përcaktuar nëse kolosi kinez ka shkelur sanksionet me Iranin.

Arrestimi i menaxheres, vajza e themeluesit të shoqërisë, bëhet për të ulur tensionet mes SHBA dhe Kinës në fushën teknologjike, pas tarifave të kohëve të fundit.
Kina i ka kërkuar Kanadasë të lerë të lirë Wanzhou. Ky incident ka rritur tensionet mes Pekinit dhe Washingtonit që kërcënon të komplikojë bisedimet tregtare.

Të premten është parashikuar një seancë ku do të vendoset lirimi me kusht ose jo për Wanzhou. Arrestimi është kërkuar nga SHBA, e cila kërkon ekstradimin e saj. Huawei, një nga prodhuesit më të mëdhenj kinez të telefonave, është vënë në shenjestër të autoriteteve amerikane që lidhen me sigurinë.
Blerja dhe përdorimi i telefonave Huaëei është ndaluar në agjencitë qeveritare.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034179925918579
array(1) { ["section"]=> string(85) "shkelja-e-sanksioneve-kunder-iranit-arrestohet-drejtoresha-financiare-e-huawei-144109" }