SHKENCA NË ZI, ndahet nga jeta fizikanti Stephen Hawking

Publikuar tek: bota, më 07:55 14-03-2018 SHKENCA NË ZI, ndahet nga jeta fizikanti Stephen Hawking Fizikanti Stephen Hawking

Është ndarë nga jeta fizikanti Stephen Hawking në moshën 76-vjeçare, në Cambridge të Anglisë mëngjesin e së mërkurës.

Teoricieni më i mirë i fizikës, në të gjitha kohërat ka shkruar të gjitha misteret e hapësirës, dhe kohës në librin e tij “Një histori e shkurtër e kohës”, vepër e cila e bëri ndër shkencëtarët më të mirë që në periudhën e Albert Einstein.

Fizikanti i madh ka shkruar në total 115 vepra.

Shkencëtari i famshëm u godit nga një sëmundje e rëndë që në moshën 21-vjeçare, sëmundje me të cilën jetoi edhe 50 vite të tjera.

Ai lindi në Lindi më 8 janar të vitit 1942 në Oksford të Anglisë.

1021457835.jpg

160531-politics-trump-stephen-hawking-filer-8a-jpg-0755_eed7c984e8c651502be1239511d78f7d.nbcnews-fp-360-360.jpg

download.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Masakra në gjimnaz, kërkohet dënimi kapital për 19-vjeçarin
Donald Trump e shkarkoi dje, por pak javë më parë Tillerson bleu shtëpinë 5.5 milionë dollarë (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.02905011177063
array(1) { ["section"]=> string(62) "shkenca-ne-zi-ndahet-nga-jeta-fizikanti-stephen-hawking-113194" }