Shkencëtarët kinezë zhvillojnë super-qenin muskuloz (Foto)

Publikuar tek: bota, më 15:01 22-10-2015 Shkencëtarët kinezë zhvillojnë super-qenin muskuloz (Foto)

Për herë të parë, shkencëtarët kinezë kanë arritur të modifikojnë gjenet e kafshëve duke krijuar një super qen muskuloz.

Sipas “Technology Review MIT” shkencëtarët arritën të fshijnë gjenin “miostatin” çka ka rezultuar në një kafshë me dy herë më shumë masë muskulore sesa normalja. Shkencëtari Liangxue Lai tha për MIT se qentë kanë më shumë muskuj çka i bën ata më të fuqishëm dhe të aftë për gjueti dhe për përdorim nga policia apo ushtria.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.12312006950378
array(1) { ["section"]=> string(62) "shkencetaret-kineze-zhvillojne-super-qenin-muskuloz-foto-23725" }