Shkencëtarët zbulojnë çfarë funksioni ka apendiksi

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 18:44 19-02-2017 Shkencëtarët zbulojnë çfarë funksioni ka apendiksi

Apendiksi është menduar gjithmonë si një organ i padobishëm, që nuk është problem edhe nëse hiqet.

Por, së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar se apendisiti mund të luajë një rol shumë të rëndësishëm në sistemin iminutar, pasi ndihmon në luftimin e viruseve.

Ata mendojnë se organi shërben si një rezervues i bakterit të mire shruan ‘The Sun’.

Tek njerëzit ky organ është rreth 10 cm i gjatë dhe gjendet në pjesën e poshtme të stomakut, djathtas. Ai mund të shkaktojë apendiksi, pasi ënjtet nga inflamacioni akut dhe në disa raste plas.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kush është stilistja që vesh moderatoret e ekraneve shqiptare, modelet edhe politikanet… (Foto)
Aktori i njohur i ‘Fast and Furius’ duet me Selena Gomez (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.0043678283691406
array(1) { ["section"]=> string(56) "shkencetaret-zbulojne-cfare-funksioni-ka-apendiksi-69247" }