Shpata dhe helmeta origjinale e Skënderbeut në muzeun e Vjenës, si do vijnë objektet e çmuara për shqiptarët

Publikuar tek: kulture-art, më 12:30 09-01-2018 Shpata dhe helmeta origjinale e Skënderbeut në muzeun e Vjenës, si do vijnë objektet e çmuara për shqiptarët

550 vjet pas vdekjes së Skënderbeut, shpata dhe helmeta e tij origjinale gjenden në muzeun e Armëve dhe Armatimeve në NeueBurg, në WeltMuzeum.

Lajmin e jep të shoqëruar edhe me fotografi, shefja e misionit shqiptar në Vjenë Ravesa Lleshi. Ky koleksion original i Skënderbeut, mund të shihet nga të gjithë ata që do të vizitojnë këtë pjesë muzeale të Vjenës.

Në vitin e Skënderbeut, i shpallur i tillë në Shqipëri nga qeveria shqiptare, të paktë do të jenë shqiptarët që do të kenë mundësi të bëjnë foto apo ta shohin nga afër përkrenaren dhe shpatën origjinale të heroit të tyre legjendar. Këto objekte të çmuara për historinë shqiptare, do të vijnë vetëm nëpërmjet fotografive.

 

sh1.jpg

sh2.jpg

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndryshon shërbimi mjekësor në Tiranë, Manastirliu bën paralajmërimin e rëndësishëm: Brenda 6 muajsh…
E rëndë në Maliq, digjet në kokë foshnja 4-muajsh »
Article Logic
Execution time: 0.036349058151245
array(1) { ["section"]=> string(114) "shpata-dhe-helmeta-origjinale-e-skenderbeut-ne-muzeun-e-vjenes-si-do-vijne-objektet-e-cmuara-per-shqiptaret-105945" }