Shqipëria në pritje të hapjes së negociatave, raporti i BE: Progres në 5 pika kyçe

Publikuar tek: aktualitet, më 14:42 16-04-2018 Shqipëria në pritje të hapjes së negociatave, raporti i BE: Progres në 5 pika kyçe Selia e Bashkimit Europian

Ndërkohë që Shqipëria ditën e nesërme pret përgjigjen e Bashkimit Europian për hapjen e negociatave, BE ka publikuar ditën e sotme një raport në lidhje me progreset e vendit tonë.

Sipas raportit, Shqipëria ka njohur një progres të madh në pesë pika kyçe, ndërkohë që Këshilli Europian ka rekomanduar të hapet drita jeshile për vendin tonë.

Në raport thuhej se Shqipëria njeh një përmirësim të ndjeshëm në institucionet juridike dhe me reformën në drejtësi, ndërkohë që 15 gjyqtarë e prokurorë kanë dhënë dorëheqjen pak para se të fillonte zbatimi i procesit të Vetting-ut.

Ndërkohë që është përmirësuar edhe në përpjekje në luftën kundër trafikimit të drogës, korrupsionit dhe krimin.

Më 17 prill Shqipëria po pret pozitivisht mundësinë ë anëtarësimit të vendit drejt BE-së.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bllokohen 395 kile produkte bulmeti në TIRANË, ja kush janë dy pronarët (EMRAT)
Dhunohen për 12-ën herë zyrat e përgjithshme të 'Omonia', reagon kryetari: I shtojmë flamurët jo i heqim »
Article Logic
Execution time: 0.024946928024292
array(1) { ["section"]=> string(87) "shqiperia-ne-pritje-te-hapjes-se-negociatave-raporti-i-be-progres-ne-5-pika-kyce-117083" }