Shqipëria renditet e fundit ndër 43 vendet e Europës për shpenzimet në shëndetësi

Publikuar tek: ekonomi, më 11:49 23-08-2016 Shqipëria renditet e fundit ndër 43 vendet e Europës për shpenzimet në shëndetësi

Sipas agregateve fiskal të publikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), gjatë peridhës 2012-2015, shpenzimet e Shqipërisë në drejtim të shëndetsisë janë vetëm 2.8% e PBB-së, teksa mesatarja e europiane për këtë tregues ishte 6%.

Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB).

Ndër 3 shtetet që renditen të parat janë Suedia, Danimarka dhe Holanda, ndërsa të fundit bashkë me Shqipërinë renditen Qipro(3.4% të PBB) dhe Rusia (3.7%).

shqiperia_shpenzon_me_pak.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069761276245117
array(1) { ["section"]=> string(87) "shqiperia-renditet-e-fundit-nder-43-vendet-e-europes-per-shpenzimet-ne-shendetesi-50594" }