Shqiptarët në stres, treguesi alarmant se ç'ka ndodhur në vetëm tre muaj

Publikuar tek: ekonomi, më 13:59 28-09-2016 Shqiptarët në stres, treguesi alarmant se ç'ka ndodhur në vetëm tre muaj

Shqiptarët janë të stresuar. Treguesit alarmantë kanë treguar që shqiptarët pavarësisht gjendjes ekonomike dhe vështirësive vazhdojnë të konsumojnë më shumë duhan dhe pije alkolike.  Këtë e vërteton dhe raporti i publikuar nga INSTAT, ku sipas tij rezulton që grupi "Ushqime, duhan dhe pije alkolike" ka patur një rritje prej 2.3%. Një ndër arsyet janë dhe pushimet e verës, por dhe stresi i tepërt ndikon në konsumin e duhanit dhe alkolit.

Në krahasim me një vit më parë, shitjet me pakicë gjatë verës janë rritur me 6.2% dhe pikërisht konsumii ushqimit, duhanit dhe pijeve ka ndikuar më shumë. 

Rol të rëndësishëm në rritjen e shitjeve me pakicë kanë luajtur duhani, ushqimet dhe pijet alkolike.

Përsa i përket tregtisë me Pakicë pa përfshirë hidrokarburet, ka patur një rritje  prej 10.9 % në krahasim me tremujorin e vitit të kaluar.

Ndërsa grupi i Hidrokarbureve ka qenë në zbritje gjatë këtyre muajve krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2015.

TREGTIA_ME_PAKICE.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070459842681885
array(1) { ["section"]=> string(77) "shqiptaret-ne-stres-treguesi-alarmant-se-c-ka-ndodhur-ne-vetem-tre-muaj-54382" }