Sigurimet shoqërore/ Veliaj paralajmëron kompanitë për sanksione të rënda

Publikuar tek: ekonomi, më 12:25 19-01-2015 Sigurimet shoqërore/ Veliaj paralajmëron kompanitë për sanksione të rënda

Në letrën e Veliajt dërguar këtyre kompanive theksohet se qeveria do të nisë një aksion për mbledhjen e të gjithave detyrimeve të prapambetura

Ministri i Mirëqënies Sociale, Erion Veliaj i ka dërguar një letër kompanive private në vend të cilat kanë detyrime të prapambetura nga mos pagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore për punonjësit, duke u kujtuar atyre se kjo është një shkelje e rëndë administrative e cila shkel rendë të drejtat e tyre.

Veliaj shprehet se brenda datës 15 shkurt këto kompani duhet të kryejnë pagesat në të kundërt do të përballen me sanksione të rënda.

Në letrën e Veliajt dërguar këtyre kompanive theksohet se qeveria do të nisë një aksion për mbledhjen e të gjithave detyrimeve të prapambetura, pasi është e angazhuar maksimalisht për të mbrojtur të drejtat e punëtorëve dhe të mos lejoj që pensioni i asnjë individi të rrezikohet si pasojë e shmangjes së detyrimeve ligjore nga ana e punëdhënësit. 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020966053009033
array(1) { ["section"]=> string(76) "sigurimet-shoqerore-veliaj-paralajmeron-kompanite-per-sanksione-te-renda-923" }