Skandali i HIDOCENTRALIT në Kanionin e Holtës, reagon ministria e Gjiknurit: Nuk prek monumente natyrore

Publikuar tek: aktualitet, më 17:10 03-12-2018 Skandali i HIDOCENTRALIT në Kanionin e Holtës, reagon ministria e Gjiknurit: Nuk prek monumente natyrore

Në një nga perlat e bukurisë natyrore shqiptare, të vizituar këtë vit nga mijëra turistë, do të ndërtohet një hidrocentral.

Newsbomb.al publikoi më herët vendimin e marrë nga ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës, drejtuar nga Damian Gjiknuri për t’i dhënë kompanisë private “ ERA HYDRO shpk” lejen e ndërtimit të Hidrocentralit në Kanionin e Holtës.

Pas kësaj ka reaguar ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës, e cila pretendon se ky HEC është jashtë territorit të zonave të mbrojtura dhe nuk prek monumente natyrore.

Sipas ministrisë së Gjiknurit, për ndërtimin e këtij HEC-i është marrë leje ndërtimi, por vendimi është marrë pa asnjë konsultim publik.

"Referuar disa raportimeve në media rreth projektit për ndërtimin e hidrocentralit "Strori" me vendodhje në përroin e Holtës dhe Selcës, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë informon opinionin publik se pretendimet që ky HEC cënon zonat e mbrojtura janë krejtësisht të pavërteta. Bashkëlidhur gjeni lejen përkatëse mjedisore dhe shkresën e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura që konstaton se "ky HEC është jashtë territorit të zonave të mbrojtura dhe nuk prek monumente natyrore", thuhet në reagimin e ministrisë.

dgfdh.png

doc.png

doc1.png

doc2.png

doc4.png

doc5.png

doc6.png

docq.png

doc12.png

doc23.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Therja e shqiptarit në Greqi, reagon shkrimtari i njohur: Vendi jonë duhet të  kërkojë me ngulm nga autoritetet greke sqarimin dhe ndjekjen e ngjarjes
Betonieret në rrugët e TIRANËS, si shkelet rregullorja nga makinat që funksionojnë për bizneset dhe dëmtojnë trafikun »
Article Logic
Execution time: 0.024726867675781
array(1) { ["section"]=> string(109) "skandali-i-hidocentralit-ne-kanionin-e-holtes-reagon-ministria-e-gjiknurit-nuk-prek-monumente-natyrore-143795" }