Skulptura 8 metra e gjatë e Skënderbeut, ironizon sociologu: Na duhet një hero për katunarët

Publikuar tek: kulture-art, më 13:19 12-01-2018 Skulptura 8 metra e gjatë e Skënderbeut, ironizon sociologu: Na duhet një hero për katunarët

Kjo skulpturë gjigante, 8 metra e lartë, e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu po ndërtohet në Labinot.

Ndërtimi i skulpturës ka ngjallur jo pak reagime. Sakaq, sociologu Ergys Mërtiri ironizon duke thënë se jemi një popull provincial duke e lidhur me vendin ku po ndërtohet skulptura si dhe fakti që në vend të bronxit ka hekur e beton.

“Jemi popull tërësisht provincial. Hero me tunel përfund, ndërtuar me hekur e beton në rrezë të kodrave, vetëm në Shqipëri gjen. 
Homologet e Gjergjit në gjithë botën i gjen të derdhur në bronx, nëpër sheshe e parqe, kurse ky i yni mçifet rrëzë kodrave në mes të tymit të trafikut të rrugëve nacionale. 
Na duhet edhe një hero për katunarët se helbete, nuk na dalin sheshet!” shkruan Mërtiri.

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pse Europa e vlerëson si mbrojtësin më të madh, njihuni me 50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skenderbeut
Mesazhi prekës i ministres për ndarjen nga jeta të Rexhep Çelikut: Fluturove shumë lart shqipe.. »
Article Logic
Execution time: 0.0051791667938232
array(1) { ["section"]=> string(97) "skulptura-8-metra-e-gjate-e-skenderbeut-ironizon-sociologu-na-duhet-nje-hero-per-katunaret-106315" }