Statujë për vogëlushin Aylan Kurdi, simboli i tragjedisë së refugjatëve

Publikuar tek: bota, më 23:41 22-02-2016 Statujë për vogëlushin Aylan Kurdi, simboli i tragjedisë së refugjatëve

Statuja e vogëlushit Aylan Kurdi i cili u mbyt shtatorin e kaluar në Detin Egje, fotoja e të cilit bëri xhiron e botës duke treguar për problemet e refugjatëve, është prezantuar në qytetin irakian Sulejmanije.

Statuja "I dërguari i migrimit, Aylan Kurdi" është e lartë 3.5 metra dhe prezantimi i tij u ndoq nga zyrtarët e shumtë të qeverisë dhe qytetarëve, raporton AA.

Aylan Kurdi u mbyt në det pranë brigjeve truke, kur varka që udhëtonte ai dhe familja e tij u fundos gjatë tentativës për të mbërritur në Europë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021685123443604
array(1) { ["section"]=> string(76) "statuje-per-vogelushin-aylan-kurdi-simboli-i-tragjedise-se-refugjateve-33272" }