Stërvitje masive ushtarake

Publikuar tek: bota, më 12:52 08-11-2018 Stërvitje masive ushtarake

Rreth 17,500 ushtarë nga dhjetë vende të NATO-s po marrin pjesë në stërvitjet ushtarake që nisën të mërkurën në Poloni dhe në vendet e Baltikut, tha sot Ministria e Mbrojtjes e Polonisë. Sipas saj, stërvitjet "Anakonda" janë më të mëdhatë që ka mbajtur Polonia ndonjëherë.

 

Rreth 12,500 trupa polake janë të përfshira në ushtrimet brenda Polonisë, ndërsa 5,000 ushtarë të tjerë nga vendet anëtare të NATO-s marrin pjesë në Estoni, Letoni dhe Lituani, shkruan evropa e lire, transmeton newsbomb.al. Orari i tyre përfshin manovra detare edhe në Detin Baltik. Stërvitjet do ta zgjasin deri më 16 Nëntor.

Polonia dhe tre vendet e Baltikut në veçanti janë të shqetësuara për sigurinë e tyre prejse Rusia ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kongresmeni amerikan feston me shqiponjën
Familja gjendet e vdekur pranë makinës, zhduket djali 12-vjeçar »
Article Logic
Execution time: 0.01688289642334
array(1) { ["section"]=> string(33) "stervitje-masive-ushtarake-140737" }