Studimi, dy në tre persona vdesin për shkak të duhanit

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:57 25-02-2015 Studimi, dy në tre persona vdesin për shkak të duhanit

Duhani është shumë më i rrezikshëm nga çfarë mendohej më parë, duke vrarë dy nga tre duhanpirës, sipas të dhënave nga një studim i fundit.

Studimi monitoroi më shumë se 200 mijë duhanpirës dhe jo-duhanpirës, për një periudhë gjashtë vjeçare dhe u vu re se rreziku i vdekshmërisë ishte rritur ndjeshëm te duhanpirësit, madje më shume nga se mendohej më parë.

Pirja e 10 cigareve në ditë e dyfishonte rrezikun ndërsa duhanpirësit e më shumë se 20 cigare në ditë, kishin katër deri në pesë herë më shumë gjasa të vdisnin.

Pirja e duhanit rrit rrezikun e një mori problemesh shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe kancerit. “Cancer Research UK” aktualisht këshillon se gjysma e të gjithë duhanpirësve afatgjatë përfundimisht vdesin nga kanceri apo sëmundje të tjera të ndërlidhura me duhanin por studimet e fundit tregojnë se kjo shifër mund të jetë më e lartë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029871940612793
array(1) { ["section"]=> string(58) "studimi-dy-ne-tre-persona-vdesin-per-shkak-te-duhanit-4436" }