Suedia do ndërtojë kopshte dhe trotuare në taracat e pallateve të Stokholmit (Foto)

Publikuar tek: bota, më 21:53 07-01-2016 Suedia do ndërtojë kopshte dhe trotuare në taracat e pallateve të Stokholmit (Foto)

Firma arkitekturore suedeze “Anders Berensson Architects” kanë publikuar planin e tyre për “Klarastaden”, apo qytetin e pastër, një bllok ndërtesash të lidhura me njëra-tjetrën nëpërmjet trotuareve në formë ure dhe kopshteve plot gjelbërim.

Trotuaret do të dredhojnë mes pallateve dhe godinave të ndryshme në qendër të Stokholmit, duke i dhënë mundësinë të gjithë qytetarëve të kenë më shumë hapësira të gjelbra si dhe vende të mrekullueshme për tu çlodhur apo ushtruar aktivitete të ndryshme.

Nëse çdo gjë shkon sipas planit, ndëtrimi do të fillojë në vitin 2018. Ja disa fotografi mahnitëse nga projekti:

aa2.jpg

a3.jpg

a5.jpg

a6.jpg

a7.jpg

a78.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026392936706543
array(1) { ["section"]=> string(88) "suedia-do-ndertoje-kopshte-dhe-trotuare-ne-taracat-e-ndertesave-te-stokholmit-foto-29409" }