Superaksion në Itali, kokainë, marijuanë dhe hashash. 26 të arrestuar

Publikuar tek: bota, më 13:18 12-07-2016 Superaksion në Itali, kokainë, marijuanë dhe hashash. 26 të arrestuar

“Bisnesi me i madh tani për tani është trafikimi i drogës” shkruajnë mediat italiane.

Një lumë  kokaine, heroine, hashashi dhe marihuane që vjen nga rrugët e Siçilisë perëndimore, në sajë të sipërmarrjes së përbashkët mes Cosa Nostra dhe Camorra.

Mëngjesin e sotëm policia italiane ka arrestuar 26 persona me urdhër arresti nënshkruar nga gjykatësi hetues në Palermo.

Hetuesit e seksionit të anti-drogës të ndihmuar nga qentë kanë konfiskuar pasuri për rreth një milion euro, duke përfshirë edhe një vilë luksoze në periferi të Palermos.

"Duke folur për mafian dhe trafikun e drogës mund të them se tani për tani biznesi kryesor është biznesi i drogës."  tha shefi i Palermos, Guido Longo, në konferencën për shtyp.

"Cosa Nostra nëpërmjet drogës, kokainës dhe hashashit, e cila më pas vijon fitimet e mëdha financiare janë riinvestuar - tha Longo.

Sipas Longo, në disa mënyra, tregtia e drogës nuk është braktisur plotësisht nga Cosa Nostra "në të kaluarën në Siçili ka qenë laborator heroine, e cila më pas u eksportuar edhe në SHBA.

Operacioni u ndoq nga policia të cilët kanë kryer tashmë 24 prej 26 urdhrave të përkohshme të lëshuara nga Gjykata e Palermos, me kërkesë të Drejtorisë së Anti-Mafia Qarkut.

Arrestimet kanë shpërbërë efektivisht dy shoqata lokale, njëra prej të cilave është e lidhur me një organizatë paralele. I pari ishte aktiv në importin, nga Napoli në Sicili, sasi të mëdha të kokainës dhe heroinës, kryesisht për qëllim të plotësoj rezervat e trafikantëve të mëdha lokalë dhe nga ana tjetër, ndërmjetësit furnizuar, deputetë, megjithatë, i projektuar për të furnizuar tregjet dhe Palermos në Siçili perëndimore, veçanërisht në Mazara del Vallo, Marsala, Alcamo dhe Castellammare del Golfo, si dhe provincës së Agrigento, në veçanti Palma Montechiaro.

Sipas hetuesve, në krye të organizatës, nuk do të jetë Palermo Antonino Abbate 33 vjeç, dhe Giovanni Battista Di Giovanni 44 vjeç, por vëllai i Gregory Di Giovanni  "mbreti", i cili konsiderohet si përfaqësues i mafias Porta Nuova urdhërimit.

Gjatë hetimeve janë kapur 13 kilogramë kokainë, 700 gram heroinë, 425 kilogram hashash dhe 1 kilogram marihuanëdhe janë konfiskuar gati një milion euro që i atribuohet Francesco Antonino Fumuso dhe djalit të tij Antoninus.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027569055557251
array(1) { ["section"]=> string(72) "superaksion-ne-itali-kokaine-marijuane-dhe-hashash-26-te-arrestuar-46322" }