Surprizë nga Vlora, zv.ministri i Ramës jep lajmin: Ja çfarë u zbulua gjatë punimeve

Publikuar tek: fcb-bomb, më 14:14 11-06-2018 Surprizë nga Vlora, zv.ministri i Ramës jep lajmin: Ja çfarë u zbulua gjatë punimeve

“SU R P R I Z Ë N G A  V L O R A”.

Kështu shkruan zëvendës ministri i Infrastrukturës dhe Energjitkës, Artan Shkreli teksa bën me dije se është zbuluar data e ndërtimit të shtëpisë së famshme në Vlorë.

Bëhet fjalë për shtëpinë ku banoi Marigoja dhe i përket vitit 1892.

“1892 - DATA E SHTËPISË SË FAMSHME VLONJATE

Gjatë punimeve për rivleresimin urban e arkitekturor te Qendrës Historike të Vlorës, del në drite jo vetëm arkitektura origjinale e shtëpisë ku banoi Marigo Posio, por edhe data e ndërtimit te saj, 1892, gdhendur në një nga guret e qoshes, datë  e cila përkon me një moment të rigjallërimit të jetës qytetare në Vlorë dhe formimit të saj sipas një arkitekture jo-otomane.

Marigo Posio, një grua e lartë në kulturën dhe qëndrimin e saj, ishte kryetarja e organizates sëparë shqiptare për rolin e gruas në shoqëri”, shkruan Artan Shkreli ndërsa ndan edhe këto foto.

vlora1.jpg

 

vlora2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Singapori – më mirë një diktaturë e mirë, se sa një demokraci e keqe
Ajola Xoxa i habit të gjithë, 6 muajshe shtatzënë, punon 12 orë në diell »
Article Logic
Execution time: 0.017657041549683
array(1) { ["section"]=> string(89) "surprize-nga-vlora-zv-ministri-i-rames-jep-lajmin-ja-cfare-u-zbulua-gjate-punimeve-123993" }