Tabaku ia numëron një më një socialistëve: Këto janë 10 defektet e buxhetit 2018

Publikuar tek: ekonomi, më 13:26 14-11-2017 Tabaku ia numëron një më një socialistëve: Këto janë 10 defektet e buxhetit 2018

Në komisionin e Ekonomisë, ku u diskutua dhe u miratua në parim vetëm me votat e socialistëve projektbuxheti 2018, nënkryetarja demokrate e Komisionit, Jorida Tabaku vuri në dukje 10 defektet kryesore.

“-          Nuk ka rritje pagash. Nga 5,5 mld leke, fondi tani eshte 1 mld lekë.

-          Nuk ka rritje pensionesh. Nga 2,5 mld lekë, fondi tani është 1,8 mld lekë

-          Nuk ka qeveri të vogël. Numri I punonjësve është rritur. Nga 81 617 punonjës, behet 81 660.

-          Nuk ka fonde as për indeksim pagash e pensionesh.

-          Ndihma ekonomike nuk shtohet. Ishte 20 miliardë, është 20 miliardë lekë

-         Nuk rritet kompensimi I të përndjekurve, shqetësim që Partia Demokratike e ka ngritur vazhdimisht.. Ishte 2 mld lekë, është 2 miliardë lekë. Me këtë ritëm duhen 20 vjet te perfunfoje pagesa per ish te perndjekurit.

-          Investimet janë në vlerën 86 miliardë, por sic është prakrikë e kësaj qeveria nuk do të zbatohen. Në këtë shumë përfshihen  9,4 miliardë lekë koncesione, 1,8 miliardë lekë shpenzime luksi.

-          Investimet kryesore strategjike janë braktisur duke filluar nga Rruga e Arbrit qe jepet me koncesion, duke vazhduar me shkollat e shendetesine qe perseri jepen me koncesion

-          Arsimi eshte ne minimumin e mundshem të fondeve me 3,6 mld lekë, ku nuk përfshihet as kërkesa e opozitës për libra falas.

-        Shëndetësia është 1,98 miliardë lekë duke përfshirë dhe koncesionet në shëndetësi. Në minimumin hisotrik”, konstatoi Tabaku.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Alpha Bank Albania: Sa më shumë, aq më mirë!
SKANDAL NË FIER! Kompania merr 4.8 mln euro pagesa nga qeveria pa nisur investimin »
Article Logic
Execution time: 0.085481882095337
array(1) { ["section"]=> string(85) "tabaku-ia-numeron-nje-me-nje-socialisteve-keto-jane-10-defektet-e-buxhetit-2018-99506" }