Tabela gjigande ku shkruhet “Islam i përgjakshëm” shkakton revoltë në SHBA

Publikuar tek: bota, më 15:36 12-04-2016 Tabela gjigande ku shkruhet “Islam i përgjakshëm” shkakton revoltë në SHBA

Një tabelë gjigande e vendosur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në lë tilën shkruhet “Islam i përgjakshëm Islam. I dënuar nga doktrina e tij”, ka ngjallur debat në të gjithë vendin.

Grupe njerëzish por edhe aktivistë janë bashkuar në firmosjen e peticionit për heqjen e tabelës që ata e quajnë ofenduese. “Duhet të ngrihemi kundër atyre që tregojnë urrejtje dhe racizëm”, u shpreh njëri prej tyre.

Një familje myslimane tha se nihen të ofenduar pasi iu duhet ta shohin tabelën sa herë kalojnë me makinë në autostradë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.87889289855957
array(1) { ["section"]=> string(78) "tabela-gjigande-ku-shkruhet-islam-i-pergjakshem-shkakton-revolte-ne-shba-37494" }