Të lash dhëmbët nuk është vetëm higjenë për gojën, por edhe për mëndjen

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 18:40 14-03-2016 Të lash dhëmbët nuk është vetëm higjenë për gojën, por edhe për mëndjen

Një studim i fundit në King 's College në Londër dhe Universiteti i Southampton, ka zbuluar se larja e dhembëve nuk është vetëm higjenë e mirë dentare por ndihmon edhe për të mbajtur kujtesën të mprehtë në moshën e vjetër.

Në këtë studim u përfshimë 59 burra dhe gra për gjashtë muaj, të cilët kishin Alzheimer të moderuar, vullnetarët iu nënshtruan ekzaminimeve dentare, njohjes dhe testeve të gjakut në fillim dhe në fund të studimit. Pas analizave u vu re se vullnetarët rezultonin me sëmundjen çamçakëz,nga kjo sëmundje gjaku përmban shumë kimikate që shkaktojnë inflamacion dhe është menduar të dëmtojë trurin.

Mendohet se bakteret që dëmtojnë mishrat aktivizojnë sistemin imunitar, duke shkaktuar lirimin e kimikateve.

Është gjithashtu e mundur që njerëzit të cilët janë më shumë të prekshëm ndaj sëmundjeve të mishit të dhëmbëve janë edhe më të ndjeshëm ndaj problemeve të kujtesës.

Mark Ide, i Institutit Dentare në King 's College në Londër, tha se sëmundje çamçakëz është i përhapur në Britani, duke prekur 80% të atyre të moshës 55 vjeç, por trajtimi i sëmundjes çamçakëz mund të jetë një alternativë e mundshme për trajtimin e Alzheimer.

Dr. Ide tha: "Një numër studimesh kanë treguar se të kesh pak dhëmbë, ndoshta si pasojë e sëmundjes së hershme të quajtur çamçakëz, është e lidhur me një rrezik më të madh të zhvillimit të sëmundjeve mendore. Rreth gjysma e njërëzve të moshës 65 vjeç rezulton të kenë humbur më shumë se dhjetë dhëmbë dhe kjo është një shenjë e sëmundjeve të rënda çamçakëz.

Duke u bazuar edhe në studimet e mëparshme, studiuesit kanë dalë në përfundim se se larja e rregullt e dhëmbëve  ul rrezikun e sëmundjes së kujtesës.

Studiuesit e Alzheimer UK thonë se  sëmundjet mendore janë 'vrasësi më i madh' i grave.

12324999_1750556881845381_797407998_n.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017236948013306
array(1) { ["section"]=> string(76) "te-lash-dhembet-nuk-eshte-vetem-higjene-per-gojen-por-edhe-per-mendjen-35068" }