"Të varfërit dështojnë sepse e gjithë jeta e tyre është në pritje"

Publikuar tek: fcb-bomb, më 20:31 01-02-2016

Jack Ma, themelues i “Alibaba” jep një sintezë të arsyes pse dështojnë të varfërit dhe sipas tij aryseja kryesore është “pritja”.

Një deklaratë e Jack Ma, e sjellë nga Respublica, që ja vlen të lexohet nga të gjithë.

 “Njerëzit më të këqinj për të shërbyer janë të varfërit. Jepu atyre liri dhe ata do të mendojnë për ndonjë kurth. U thuaj atyre se bëhet fjalë për një investim të vogël, ata do të të përgjigjen se nuk fitohet shumë. Ftoji në lojën e madhe, do të të thonë se nuk kanë para. U thuaj që të provojnë gjëra të reja, do të të thonë se nuk kanë përvojë. U thuaj se bëhet fjalë për biznesin normal, do të të thonë se është shumë i vështirë. Nëse do t’u thuash se është një model i ri biznesi, do të ta kthejnë se kërkon marketing. Jepu një dyqan që ta punojnë, do të të thonë se nuk ka liri. Hap një biznes të ri, përgjigja: nuk kam ekspertizë. Ata kanë një të përbashkët: dashurojnë që të kërkojnë në Google, të dëgjojnë miqtë e tyre, po kaq të pashpresë sa ata; mendojnë më shumë sesa një profesor universiteti dhe veprojnë më pak sesa një i verbër. Vetëm pyetini se çfarë mund të bëjnë. Nuk do të jenë në gjendje të përgjigjen. Përfundimi im: në vend të zemrës që rreh më shpejt, pse nuk reagoni pak më shpejt, në vend qëvetëm të mendoni për diçka, pse nuk bëni diçka për të? Të varfërit dështojnë, sepse kanë një sjellje të përbashkët: E gjithë jeta e tyre është Pritje”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021821975708008
array(1) { ["section"]=> string(70) "te-varferit-deshtojne-sepse-e-gjithe-jeta-e-tyre-eshte-ne-pritje-31496" }