Teatri Kombëtar, ndërkombëtarët letër Ramës, Kumbaros dhe Veliajt: Ja çfarë kërkojnë

Publikuar tek: aktualitet, më 08:02 29-04-2018 Teatri Kombëtar, ndërkombëtarët letër Ramës, Kumbaros dhe Veliajt: Ja çfarë kërkojnë

Teatri Kombëtar është një nga çështjet më të nxehta të kohëve të fundit. Pas gjithë zhvillimeve në vend, ku qeveria ka rënë në kundërshti të plotë nga një grup artistësh dhe opozita për mosprishjen e teatrit kanë reaguar edhe ndërkombëtarët.

Instituti ndërkombëtar Docomomo i ka dërguar një letër kryeministrit Rama, ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro dhe kreut të Bashkisë, Erion Veliaj, ku u kërkon që të mos prishet Teatri Kombëtar.

Letra e plotë:

I nderuar Z. Edi Rama

Kryeministër i Shqipërisë

Docomomo International Komiteti Ndërkombëtar për Dokumentimin dhe Ruajtjen e Ndërtesave, Vendet dhe lagjet e Lëvizjes Moderne, dëshiron të tërheqë vëmendjen tuaj për të ardhmen alarmante të Teatri Kombëtar të Shqipërisë, një rast i konsiderueshëm i kompromentimit të pronës kulturore në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë.

E ndërtuar në vitin 1938 pranë sheshit Skënderbej si një qendër kulturore, kjo ndërtesë racionaliste ishte një nga veprat e para arkitekturore italiane në Shqipëri. Konceptuar nga arkitekti Giulio Berte, kjo ndërtesë – kulturore dhe sportive, me një kinema, pishinë dhe restorant është me interes historik për të teknikën origjinale të ndërtimit. Pjesa e jashtme e ndërtesës, e arritur gjatë periudhës ekonomike të Autarkisë, është i përbërë nga materiali i parafabrikuar një çimento eksperimentale e përzier me fibra të plepit dhe algave.

I riemëruar Teatri Kombëtar, që nga viti 1947 është teatri kryesor i Shqipërisë.

Në kontekstin e periudhës së transformimit dhe inovacionit të jashtëzakonshëm me të cilin po ballafaqohet qyteti, dhe që nga a projekti i rindërtimit është miratuar për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë dhe zonat e afërta, Docomomo shpreh shqetësimet më të mëdha që mbështeten në planet e reja për këtë qendër kulturore që synojnë të fshijnë integritetin e saj origjinal. Ndërtesa e re bashkëkohore prej 9,300 metrash katrorë do të vendoset në zemër të qytetit, në afërsi të Opera Kombëtare dhe Galerisë Kombëtare të Arteve, duke zëvendësuar teatrin original.

I drejtohemi kësaj letre Kryeministrit të Shqipërisë, Ministrit të Kulturës, Kryetarit të Bashkisë së Tiranës dhe të gjithë individëve dhe institucione të tjera relevante që mund të ndihmojnë, duke tërhequr vëmendjen e përpjekjeve dhe bashkëpunimit maksimal mbrojtjen e kësaj pikëpamje moderne.

Docomomo International u kërkon të gjitha institucioneve pjesëmarrëse që ta marrin këtë çështje shumë seriozisht dhe të ndalojnë çdo gjë punë të pakthyeshme të bëra në monument.

Mos hezitoni të kontaktoni me Docomomo International në rast se keni nevojë për ndonjë udhëzim.

Shikoni përpara për vëmendjen tuaj më të mirë për këtë rast.

 

 31503972_1851690365130787_7607960417930838016_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Në sitën e Vettingut, kush është PROKURORJA që do dalë nesër para KPK-së, BASHKËPUNËTORE e Adriatik Llallës
Ndërkombëtarët dërguan letër, vjen reagimi i parë nga LSI: Kryeministri vandal dhe injorant nuk dëgjon »
Article Logic
Execution time: 0.0043818950653076
array(1) { ["section"]=> string(88) "teatri-kombetar-nderkombetaret-leter-rames-kumbaros-dhe-veliajt-ja-cfare-kerkojne-118751" }