Tërmet i fuqishëm në Kinë, 12 të vdekur, qindra të plagosur

Publikuar tek: bota, më 08:25 18-06-2019 Tërmet i fuqishëm në Kinë, 12 të vdekur, qindra të plagosur

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën dhe 134 të tjerë janë plagosur, pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.0 ballë i shkallës Rihter goditi Kinën jugperëndimore dje.

Më shumë se 4,000 njerëz u zhvendosën pasi dhjetëra banesa u dëmtuan dhe shembën pas tërmetit në provincën Sichuan, në qytetin Yibin, shkruan CNN, transmeton Newsbomb.al.

Tërmeti i fuqishëm u shoqërua edhe nga 62 tronditje të tjera më të lehta.

Ministria e Menaxhimit të Emergjencave ka shpallur gjendjen emergjente dhe ka dërguar një ekip pune në zonat e goditura për të dhënë udhëzime.

sichuan-earthquake-2019-rescue.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034191131591797
array(1) { ["section"]=> string(64) "termet-i-fuqishem-ne-kine-12-te-vdekur-qindra-te-plagosur-168658" }