Thatësira e rrezikshme e Kalifornisë zbulon pamje të rralla (Foto)

Publikuar tek: bota, më 17:53 30-03-2015 Thatësira e rrezikshme e Kalifornisë zbulon pamje të rralla (Foto)

Bregu perëndimor i Shteteve të Bashkuara të Amerikës po pëson një thatësirë të madhe. Gjithashtu lumi Colorado ka më pak ujë duke rrezikuar tharjen e  liqeneve artificiale Mead dhe Powell të cilët ushqen.

Rënia e nivelit të ujit ka bërë që të zbulohet një panoramë e rrallë me shkëmbinjtë që deri tani kishin qenë të mbuluara me ujë. Nga fotot shihen shkëmbinj që ngjajnë me piktura abstrakte. Në liqenin Mead u hap një tunel me 200 m thellësi dhe 4 km gjatësi për të mundësuar furnizimin e sigurtë me ujë.

Liqeni Mead është furnizuesi parësor për Las Vegasin dhe ka humbur 41% të ujit duke zbritur 44m në 15 vitet e fundit. Guvernatori i Kalifornisë, Jerry Brown, më mars 27 ka nënshkruar një ligj që financon investimet mbi ujin me 1 miliardë dollarë. Kjo është konsideruar si thatësira më e keqe që ka përfshirë ndër  shekuj Kaliforninë.

{gallery}california{/gallery}

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021176815032959
array(1) { ["section"]=> string(69) "thatesira-e-rrezikshme-e-kalifornise-zbulon-pamje-te-rralla-foto-7375" }