Thellohet SKANDALI arkeologjik në Durrës, zbulohet HARTA që fshihte Instituti

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:07 16-02-2017 Thellohet SKANDALI arkeologjik në Durrës, zbulohet HARTA që fshihte Instituti

Thellohet skandali i zbulimeve që u cilësuan si spektakolare në Durrësin arkeologjik.

Kjo që shikoni është harta që shoqëron vendimin e qeverisë për zonat e mbrojtura arkeologjike të Durrësit ( VKM 237, datë 23.03.  2011) dhe që nxjerr në pah dy elementë që përbëjnë të tërën e këtij skandali.

Ka qenë e qartë që në fillim se po gërmohej në zonën A të mbrojtur, ku në mënyrë kategorike nuk lejohen gërmime por për më tepër, ka qenë e qartë që në fillim edhe se çfarë po gërmohej, raporton newsbomb.al.

Në hartë shikohen lehtësisht të shënuara të gjitha objektet e zbuluara më pas gjatë gërmimeve, pra thënë ndryshe, Institucionet që sot bëjnë të paditurin në fakt dinin gjithçka.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033989906311035
array(1) { ["section"]=> string(82) "thellohet-skandali-arkeologjik-ne-durres-zbulohet-harta-qe-fshihte-instituti-68862" }