“Ti nuk lexon!” Si u shokua media dhe publiku për të disatën herë nga shkrimtarja shqiptare që ka “edhe burrë edhe dashnor”

Publikuar tek: kulture-art, më 09:09 19-07-2017 “Ti nuk lexon!” Si u shokua media dhe publiku për të disatën herë nga shkrimtarja shqiptare që ka “edhe burrë edhe dashnor”

Në media e rrjetet sociale kanë vërshuar komentet për një deklaratë të bërë nga shkrimtarja Besa Myftiu e cila një vit më parë në një intervistë për revistën "living" në 25 vjetorin e martesës së saj ka pohuar se ajo dhe bashkëshorti zvicerian jetojnë një martesë të hapur.

Në kushtet e “thatësirës” së lajmeve, dikush e ka risjellë nën titullin:“Shokon shkrimtarja: Kam edhe burrë edhe dashnor”. Dhe në një kohë kur gjithçka që qarkullon online është informacion “fast-food-i”, kjo deklaratë po shokon për të disatën herë. “Ti nuk lexon”, do thoshte Edison Ypi i habitur nga fakti që e gjitha po “përtypet” duke dalë edhe jashtë kontekstit.

ARTIKULL I PUBLIKUAR në 27 shtator 2016:

Shkrimtarja dhe artistja Besa Myftiu ka festuar 25 vjetorin e martesës dhe ka guximin të thotë se ajo dhe bashëkshorti i saj zvicerian tani jetojnë një martesë të hapur. Herë pas herë ata bien në dashuri me të tjerë, por sërish janë bashkë dhe gëzohen apo trishtohen për historitë e njëri tjetrit.

Për artisten Besa Myftiu, njëkohësisht dhe nëna e këngëtares Elina Dunit, kjo gjë duket e thjeshtë, sepse në jetën e saj asgjë nuk është brenda “normës” shqiptare.

Në një intervistë për revistën Living për lidhjen e saj të hapur ka thënë “Unë dhe bashkëshorti mund të kemi jetën tonë, jetojmë në qytete të ndryshme. Pas 20 vjetësh ndryshojnë gjërat. Jemi si miq, kështu që nuk ka problem edhe nëse ndonjëri nga ne bie në dashuri me dikë tjetër. Përkundrazi, gëzohemi për tjetrin.”

Kjo lidhje e hapur nuk e pengon Besën që të vazhdojë ta dojë bashkëshortin e saj dhe ajo mendon se ai nuk i ka bërë asgjë të keqë dhe se nuk e ka lënduar aspak kur ai ka ndjenja dashurie apo lidhje me një femër tjetër “Unë vazhdoj ta dua, por ndryshon dashuria; është një lloj tjetër, kemi qenë 15 vjet të dashuruar. Të parat që e kuptojnë kur ai është i dashuruar me dikë tjetër, jemi unë edhe Elina. Unë jam e para, kujt do t’ia thotë tjetër ai? Ka ndodhur që herë pas here ai të ketë ndonjë lidhje dhe jam mërzitur po aq sa ai, kur është ndarë. Kur e do tjetrin, ti dëshiron që ai të jetë mirë, me kë të dojë dhe si të dojë. Ne jemi secili i lumtur në qytetin e tij. E përse u dashka që unë të ndahem me ligj? Çfarë më ka bërë ai mua? Ne duhemi dhe rrimë si vëlla e motër. Praktikisht, kjo është ajo që u ndodh gjithë çifteve në Shqipëri, por ata nuk e thonë. Ne, në datën 21 qershor festuam 25 vjetorin e martesës, që për ne është një kontratë shoqërore. Jemi shumë mirë kështu siç jemi.”, ka përfunduar Besa Myftiu.

besa-myftiu.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bashkia zbukuron topat e Ali Pashë Tepelenës
Harrojeni Tailandën, kjo mrekulli e fshehur në Shqipëri do t'ju bëjë të mbani frymën »
Article Logic
Execution time: 0.014755964279175
array(1) { ["section"]=> string(124) "ti-nuk-lexon-si-u-shokua-media-dhe-publiku-per-te-disaten-here-nga-shkrimtarja-shqiptare-qe-ka-edhe-burre-edhe-dashnor-86625" }