Tinka Kurti siç nuk e keni parë, në kopertinën e revistës 'Ylli'

Publikuar tek: kulture-art, më 21:23 07-08-2018 Tinka Kurti siç nuk e keni parë, në kopertinën e revistës 'Ylli'

Një fotografi e rrallë e aktores së madhe shqiptare Tinka Kurti, e botuar në kopertinën të revistës Ylli në vitin 1961.

Diçka e pazakontë për kohën, dhe për një revistë që funksiononte si medium i propagandës komuniste. Gjatë viteve ’60 revista nisi një konkurs për fotografinë më të bukur të vitit, si për profesionistë edhe për amatorë.

Është e paqartë se si fotografia e aktores Tinka Kurti është botuar me ngjyra në vitin 1961 kur kjo revistë nisi botimin e fotografive me ngjyra (të ngjyrosura) në vitin 1967, pasi fotografia origjinale e aktores është bardh e zi e realizuar në vitin 1959.

rge35gh345hy45h5hj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Shëmtia’ e qytetit, artisti grek bën që pallati i komunizmit të shihet me admirim
Check in Korça! Nis sot 'Festa e Birrës', eventi më i madh festiv në Shqipëri »
Article Logic
Execution time: 0.0045340061187744
array(1) { ["section"]=> string(68) "tinka-kurti-sic-nuk-e-keni-pare-ne-kopertinen-e-revistes-ylli-130453" }