‘Tre orë në zyrën e prokurorit’, dalin DETAJE nga përballja e parë e Fredi Bejlerit për masakrën e Peshkëpisë

Publikuar tek: aktualitet, më 15:18 22-05-2019 ‘Tre orë në zyrën e prokurorit’, dalin DETAJE nga përballja e parë e Fredi Bejlerit për masakrën e Peshkëpisë

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë për herë të parë në pyetje Fredi Bejlerin për masakrën e Peshkëpisë.

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka publikuar detaje të reja nga përballja me prokurorët e Fredi Bejlerit, politikani të cilit iu refuzua kërkesa për kandidimin për bashkinë e Himarës.

Hoxha raporton se për gati tre orë Bejleri, i shoqëruar nga një avokat vlonjat, ka dhënë dëshminë në zyrën e prokurorit Eugen Beci.

Prej disa kohësh oficerët e policisë gjyqësore i kanë komunikuar Bejlerit zyrtarisht se ai është nën hetim për pjesëmarrie në aktin terrorist të 25 viteve me parë.

Kujtojmë se Fredi Bejleri është një nga personat që kanë marrë pjesë në masakrën e Peshkëpisë nga komando greke ‘Pirro i Parë’ në vitin 1994, ku mbeti i vrarë një ushtar shqiptar dhe komandanti i grupit, si dhe u plagosën tre persona të tjerë.

Deklarata e plotë e Artan Hoxhës:

DREJTESIA VONON POR NUK HARRON...

Nje lajm i mire ne keto dite te zymta....

Prej ores 12:00 shtetasi shqiptar me pasaporte greke, Fredi Bejleri eshte duke u marre ne pyetje nga Prokuroria per Krime te Renda ne Tirane. Per afro tre ore deri tani, qytetari Bejleri nga Himara eshte perballur me oficeret e policise gjyqesore ne zyren e prokurorit Eugen Beci ne lidhje me masakren e 10 prillit 1994 ne repartin kufitar te Peshkepise, ku mbeten te vrare nga nje komando terroriste e ardhur prej territorit grek, dy Deshmoret e Atdheut, oficeri drejtues Fatmir Shehu dhe ushtari Arsen Gjini.

Bejleri i shoqeruar nga nje avokat nga Vlora eshte duke dhene deklarime per here te pare ne lidhje me kete ngjarje shume te rende qe cenoi sigurine kombetare dhe teresine territoriale te Republikes se Shqiperise. Qe ne fillim oficeret e policise gjyqesore i kane komunikuar Bejlerit zyrtarisht se ai eshte nen hetim per pjesmarrie ne aktin terrorist te 25 viteve me pare. Per kete shkak Bejleri, kreu i OMONIA per Himaren, u paraqit i mbrojtur me avokat ne prokurori. Nje jave me pare KQZ i refuzoi te drejten Bejlerit per te kandiduar per kreun e bashkise Himare. Levizja per Vorio Epirin e mbeshtetur nga partia neofashiste greke Agimi i Arte dhe organizata te tjera ekstremiste panepiriote...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023923873901367
array(1) { ["section"]=> string(113) "tre-ore-ne-zyren-e-prokurorit-dalin-detaje-nga-perballja-e-pare-e-fredi-bejlerit-per-masakren-e-peshkepise-165291" }