Trump i prerë: Shtetet anëtare të NATO të paguajnë MENJËHERË 2% të PBB-së

Publikuar tek: bota, më 19:56 11-07-2018 Trump i prerë: Shtetet anëtare të NATO të paguajnë MENJËHERË 2% të PBB-së

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha të mërkurën se vendet anëtare të NATO-s duhet të paguanjë 2% të të prodhimit ekonomik të vendit të tyre për mbrojtjen.

Përmes një postimi në Twitter, Trump tha se shtetet anëtare duhet ta bëjnë këtë gjë menjëherë dhe jo gradualisht deri në vitin 2025.

Aktualisht Shqipëria shpenzon 1.10% të PBB-së për mbrojtjen, shifër që duhet të shkojë në 2%, ndërkohë që PBB-ja e vendit tonë përllogaritet në 11.9 miliard dollarë.

Trump u tha më parë udhëheqësve të aleancës se duhet të rrisin shpenzimet e tyre të mbrojtjes në 4 për qind të prodhimit të brendshëm bruto ose të PBB-së.

"Çfarë të mire ka NATO nëse Gjermania po i paguan Rusisë miliarda dollarë për gaz dhe energji?" shkroi Trump. "Shtetet e Bashkuara po paguajnë për mbrojtjen e Evropës, pastaj humbasin miliarda për tregtinë. Duhet të paguajnë 2% të PBB-së në mënyrë të menjëhershme, jo më 2025," shtoi ai.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « NATO fton zyrtarisht Maqedoninë të fillojë bisedimet për anëtarësim
Deklarata e Hahn për 'ndryshime kufijsh' mes Shqipërisë dhe Greqisë, reagon KE »
Article Logic
Execution time: 0.020750999450684
array(1) { ["section"]=> string(78) "trump-i-prere-shtetet-anetare-te-nato-te-paguajne-menjehere-2-te-pbb-se-127574" }