Trump nga Brukseli: Vendet e NATO-s nuk do të rrisin shpenzimet e tyre ushtarake

Publikuar tek: bota, më 12:22 12-07-2018 Trump nga Brukseli: Vendet e NATO-s nuk do të rrisin shpenzimet e tyre ushtarake

Presidenti i SHBA Donald Trump shprehet se vendet e NATO-s kanë rënë dakord të rrisin shpenzimet e tyre ushtarake.

Duke folur pas një takimi dy-ditor në Bruksel, Trump tha se aleatët ishin zotuar të shpenzonin më shumë se 2% të prodhimit të tyre vjetor (GDP) në buxhetet e mbrojtjes.

Presidenti ka qenë shumë kritik ndaj aleancës, duke u ankuar se SHBA paguan më shumë se të tjerët.

Pas takimit, ai tha se besonte në NATO dhe se aktualisht ishte e panevojshëm të merrte në konsideratë heqjen dorë nga aleanca.

Trump i ka kërkuar më parë aleatëve të NATO-s që të angazhojnë të paktën 4% të prodhimit vjetor (GDP).

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « NASA trajnon 17-vjeçaren si njeriun e parë që do shkelë në Mars, adoleshentja: Ja kur më lindi dëshira për të prekur planetin e kuq
Humb ekuilibrin avioni në Kinë, ulet deri në lartësinë 6,000m »
Article Logic
Execution time: 0.024384021759033
array(1) { ["section"]=> string(86) "trump-nga-brukseli-vendet-e-nato-s-nuk-do-te-rrisin-shpenzimet-e-tyre-ushtarake-127657" }