U dënuan gabimisht, qeveria maqedonase do të paguajë 1.2 milion euro shpërblim për 6 persona

Publikuar tek: rajon, më 08:03 11-02-2019 U dënuan gabimisht, qeveria maqedonase do të paguajë 1.2 milion euro shpërblim për 6 persona

Qeveria e Maqedonisë do të paguajë 1.2 milionë euro kompensim për gjashtë persona të dënuar gabimisht për terrorizmëm.

Kanali televiziv lokal Sitel raporton se kompensimi përfshin 5,500 denarë ose 101,40 dollarë për çdo ditë që kanë kaluar në burg, po ashtu edhe kostot e gjykimit.

Të gjashtë personat, së bashku me pesë të tjerë që janë në arrati. Ata u dënuan në vitin 2011 për vendosjen e një mine në një rrugë lokale në 2003, ku u vranë dy ushtarë të NATO-s dhe një shtetas maqedonas. Dëshmitari kryesor i prokurorisë më vonë u zbulua se ishte torturuar nga policia.

Të arrestuarit u liruan përkohësisht në vitin 2015. Prokuroria e shtetit vendosi të heqë dorë për rastin vitin e kaluar.

Ndërsa pesë personat e dënuar në mungesë nuk do të marrin kompensim.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Deklarata e Vuçiç: Do bëjmë kompromis me Kosovën, nëse shfuqizohet taksa
Befason basketbollisti serb: Mjaft me Kosovën, nuk është e jona »
Article Logic
Execution time: 0.0050599575042725
array(1) { ["section"]=> string(98) "u-denuan-gabimisht-qeveria-maqedonase-do-te-paguaje-1-2-milion-euro-shperblim-per-6-persona-152328" }