U nda sot nga jeta, ja 10 thëniet më të famshme të fizikantit Stephen Hawking ( PËR T’U LEXUAR!)

Publikuar tek: bota, më 10:52 14-03-2018 U nda sot nga jeta, ja 10 thëniet më të famshme të fizikantit Stephen Hawking ( PËR T’U LEXUAR!) Stephen Hawking, shkencëtar

Ditën e sotme është ndarë nga jeta fizikanti Stephen Hawking në moshën 76-vjeçare, në Cambridge të Anglisë.

Teoricieni më i mirë i fizikës, ka shkruar të gjitha misteret e hapësirës, dhe kohës në librin e tij “Një histori e shkurtër e kohës”, vepër e cila e bëri ndër shkencëtarët më të mirë që në periudhën e Albert Einstein.

Fizikanti i madh ka shkruar në total 115 vepra. Shkencëtari i famshëm u godit nga një sëmundje e rëndë që në moshën 21-vjeçare, sëmundje me të cilën jetoi edhe 50 vite të tjera.

Ai lindi në Lindi më 8 janar të vitit 1942 në Oksford të Anglisë.

Sakaq, ne ju sjellim 11 thëniet më të famshme të fizikantit marrë nga thënie.org.

 

s_copy.jpgs1.jpgs2.jpg

s3.jpg

s4.jpg

s5.jpg

s6.jpg

s7.jpg

s8.jpg

s9.jpg

Stephen William Hawking ishte një fizikant teorik anglez, kozmologjist, shkrimtar dhe drejtor i hulumtimeve në Qendrën për Kozmologji Teorike në Universitetin e Kembrigjit.

Punët e tij shkencore përfshijnë një bashkëpunim me Roger Penrose në teoritë e singularitetit gravitacional në kuadër të relativitetit të përgjithshëm dhe parashikimi teorik që vrimat e zeza emetojnë radiacion, shpesh i quajtur si radiacioni i Hawkingut.

Hawking ishte i pari që ka propozuar një teori të kozmologjisë të shpjeguar nga një gërshetim i mekanikës kuantike dhe teorisë së përgjithshme të relativitetit. Ai ishte një mbështetës vigoroz i interpretimit të shumë-botëve të mekanikës kuantike.

Hwëking vuante nga një formë e rrallë e sklerozës laterale amiotrofike, që njihet ndryshe si sëmundja e neuroneve motorike apo sëmundja e Lou Gehrig, me fillim të hershëm dhe përparim të ngadalshëm dhe që gradualisht e  paralizoi atë gjatë dekadave.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'GRATE – MISTERI më i madh në botë', deklarata e shkencëtarit që u nda nga jeta
Angela Merkel zgjidhet për të katërtën herë KANCELARE e Gjermanisë, çfarë tha para NËNËS 89-vjeçare »
Article Logic
Execution time: 0.0050230026245117
array(1) { ["section"]=> string(98) "u-nda-sot-nga-jeta-ja-10-theniet-me-te-famshme-te-fizikantit-stephen-hawking-per-t-u-lexuar-113210" }