Uragani “Matthew” arrin Kategorinë 4, erëra me shpejtësi 240 kmh, miliona të evakuuar

Publikuar tek: bota, më 17:13 06-10-2016 Uragani “Matthew” arrin Kategorinë 4, erëra me shpejtësi 240 kmh, miliona të evakuuar

Brigjet e Floridas, Georgias dhe Karolinës së Jugut kanë shpallur gjendjen e emergjencës teksa pritet të goditen nga uragani “Matthew”, tashmë i Kategorisë 4, erërat e të cilit kanë arritur shpejtësinë e 225 kilometra në orë.

Milion anjerëz janë evakuuar nga qytetet bregdetare rreth 140 kilometra në brendësi të tokës, ndërsa banorët thuajse kanë përfunduar me masat mbrojtëse për shtëpitë dhe bizneset e tyre duke barikaduar çdo derë e dritare, raporton Newsbomb.al.

Scssdffffffnshot_1.jpg

Hangarët e porteve janë janë tejmbushur me varka, skafe dhe jahte të cilat shpresojnë t’i mbijetojnë goditjes.

Guvernatori i Floridas, Rick Scott tha se disa qytete mund të goditen nga erëra deri në 240 kmh ndërsa banorët duhet të përgatiten për ndërprerje energjie. Shkollat dhe institucionet e tjera publike janë mbyllur. /Newsbomb.al/

Scwer23rwerwernshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031572818756104
array(1) { ["section"]=> string(87) "uragani-matthew-arrin-kategorine-4-erera-me-shpejtesi-240-kmh-miliona-te-evakuuar-55292" }