“Urat e gjalla” në Indi të ndërtuara vetëm nga pemët

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 16:36 11-04-2015

“Toka e reve” është vendi më i veçantë që mund të këni dëgjuar në Meghalaya të Indisë. Ndryshe quhet vendi i urave që jetojnë pasi urat janë pemë të cilat rriten dhe lulëzojnë si çdo pemë tjetër.

Njerëzit e Indisë e përdorin këtë vend për të luftuar forcat e natyrës ose për të gjetur përgjigje të ndryshme. Urat kanë rrënjë dhe disa prej tyre janë mbi njëqind metra të gjata. Ato janë funksionale dhe të forta aq sa mund të mbajnë peshën e 50 njerëzve në të njëjtën kohë. Urat vazhdojnë të forcohen çdo ditë e më shumë pasi janë të gjalla dhe rriten vit pas viti.

Urat më të lashta që përdoren nga fshatrat përreth kanë moshë mbi 500-vjeçare. Ndërsa për të funksionuar fillimisht si ura është dashur 10-15 vite.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018527984619141
array(1) { ["section"]=> string(55) "urat-e-gjalla-ne-indi-te-ndertuara-vetem-nga-pemet-8449" }