Vatikani kundërshton ‘’Charlie Hebdo’’, Dom Gjergj Meta komenton kopertinën

Publikuar tek: fcb-bomb, më 09:17 07-01-2016 Vatikani kundërshton ‘’Charlie Hebdo’’, Dom Gjergj Meta komenton kopertinën

Vatikani kritikon ashpër punën e karikaturistëve të revistës franceze ‘’Charlie Hebdo’’, për botimin më të fundit dhe i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i priftit katolik shqiptar Dom Gjergj Meta për paraqitjen e Zotit si vrasës me kallashnikov.

“Po! Sepse, nëse "Charlie Hebdo" pretendon të respektohet në laicitetin e saj, ka po ashtu për detyrë të respektojë religjiozitetin e të tjereve.  Vetëm kështu ndërtohet e ardhmja, me anë të respektit të ndërsjellte...!”, shkruan Dom Gjergj Meta.

‘’L’Oservatore Romano’’ ka kritikuar kopertinën më të fundit të ‘’Charlie Hebdo’’, revistës satirike në redaksinë e së cilës një vit më parë u vranë disa gazetarë. Karikatura ka të bëjë me paraqitjen e Zotit si vrasës me kallashnikov.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025722026824951
array(1) { ["section"]=> string(76) "vatikani-kundershton-charlie-hebdo-dom-gjergj-meta-komenton-kopertinen-29347" }