Vdes ish-Presidenti i Italisë Carlo Azeglio Ciampi

Publikuar tek: bota, më 12:51 16-09-2016 Vdes ish-Presidenti i Italisë Carlo Azeglio Ciampi

Carlo Azeglio Ciampi, ish-guvernator i Bankës së Italisë dhe ish-Presidenti i Republikës, ndërron jetë në moshën 95 vjeçare  në Romë.

Kohët e fundit u nënshtrua një operacioni të vështirë. Më 13 maj 1999 ai u zgjodh Presidenti i dhjetë i Republikës me 707 vota nga 1010. Ciampi më  parë ka shërbyer si president i Këshillit të Ministrave nga 28 prill deri më 10 maj '93 '94. Ai ishte guvernator i Bankës së Italisë nga viti 1979 deri 1993.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.047010183334351
array(1) { ["section"]=> string(56) "vdes-ish-presidenti-i-italise-carlo-azeglio-ciampi-53106" }