Vdes matematicieni më i shquar në botë, Sir Michael Atiyah

Publikuar tek: bota, më 18:23 12-01-2019 Vdes matematicieni më i shquar në botë, Sir Michael Atiyah

Një nga matematicienët më të shquar në botë, Sir Michael Atiyah, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Atiyah, i cili ka punuar në Universitetin e Cambridget para se të dilte në pension, dha kontribut të jashtëzakonshëm në gjeometri dhe topologji.

Ai është nderuar me çmimin më të lartë në matematikë, Fields Medal. Atiyah vdiq të premten (dje).

Vëllai i tij Joe i tha BBC News, se ai ishte një nga matematicienët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

Atiyah ishte gjithashtu ish-president i Royal Society, një nga nderimet më të larta që një shkencëtar britanik mund të marrë.

Presidenti aktual i Royal Society, Venki Ramakrishnan e përshkruajti atë si një ‘matematicien të shkëlqyer’.

Atiyah ishte i njohur për zhvillimin e një dege të matematikës të quajtur teoria topologjike “K” dhe teoria e indeksit “Atiyah-Singer”./oranews

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthimi në qendër të Parsit, 4 të vdekur 47 të plagosur, mes tyre 2 zjarrfikës
Zjarr i madh në klinikën e rehabilitimit, 17 të vdekur dhe 12 të plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.01612401008606
array(1) { ["section"]=> string(64) "vdes-matematicieni-me-i-shquar-ne-bote-sir-michael-atiyah-148530" }