Vdes novelistja algjeriane, shkruajti për gruan myslimane

Publikuar tek: kulture-art, më 13:37 09-02-2015 Vdes novelistja algjeriane, shkruajti për gruan myslimane Assia Djebar, novelistja me origjine algjeriane, e fotografuar ne vitin 2006

Novelistja algjeriane Assia Djebar, që ka shkruar për jetët e grave myslimane në novelat e saj për më shumë se 50 vjet, vdiq në 7 shkurt në moshën 78 vjeçare. Djebar ka lindur në Algjeri dhe në mënyrë të rregullt është nominuar për çmimin Nobel në Letërsi, vdiq në 7 shkurt në një spital të Parisit në moshën 78 vjeç, raportojnë mediat franceze.  Për vdekjen e saj është shprehur edhe presidenti Hollande duke e konsideruar si “intelektuale të madhe”.

Djebar është emri i saj artistik që e mori pas publikimit të novelës së parë të saj në vitin 1957. Në 2005 u bë e pesta grua që u zgjodh në Akademinë Franceze. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ismail Kadare nderohet me çmimin e "Jerusalemit”
Akad. e Shkencave: Krenarë për Kadarenë, ka përkrahur kauzën e njeriut të zakonshëm. Përshëndesin Rama dhe Thaçi »
Article Logic
Execution time: 0.0042269229888916
array(1) { ["section"]=> string(61) "vdes-novelistja-algjeriane-shkruajti-per-gruan-myslimane-2824" }