Vendim historik në Arabi, për herë të parë gratë lejohen të shkojnë në stadium

Publikuar tek: bota, më 21:02 13-01-2018 Vendim historik në Arabi, për herë të parë gratë lejohen të shkojnë në stadium

Arabia në vitet e fundit është duke ndërmarrë një sërë reforma në disa sektorë, ku pikëpamjet janë bërë më liberale.

Ditën e sotme parlamenti arab për herë të parë vendosi që gratë do të pranohen në stadiume.

Lajmi është bërë i ditur nga Arab New dhe është pjesë e procesit të reformës të iniciuar nga princi i ri i kurorës Muhammed ben Salman.

Autoriteti i Përgjithshëm i Sporteve Saudite beson se gratë do të zënë 7,500 vende në sektorin e rezervuar për to në stadiumin ndërkombëtar të mbretit Fahd në Riad.

Në të njëjtën kohë, kreu i Federatës së Sporteve të Arabisë Saudite, Raja Al Sulami, tha se 14 mijë vende ishin të rezervuara për gratë në stadiumin e Jeddah. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kjo lloj buke tradicionale mund të merret në mbrojtje nga UNESKO
Pse po vetëvriten pornostaret? Zbulohet arsyeja »
Article Logic
Execution time: 0.030481100082397
array(1) { ["section"]=> string(84) "vendim-historik-ne-arabi-per-here-te-pare-grate-lejohen-te-shkojne-ne-stadium-106473" }