Vendimi për Velierën, avokatja: Gjyqtarët u mbyllën 3 orë brenda, si të dashuruar...

Publikuar tek: aktualitet, më 16:01 13-02-2018 Vendimi për Velierën, avokatja: Gjyqtarët u mbyllën 3 orë brenda, si të dashuruar...

Ditën e sotme gjykata Administrative në Durrës i ka hapur rrugë punimeve për projektin Veliera, duke vendosur pezullimin e punimeve vetëm në zonën A, e duke pranuar pjesërisht padinë e shoqërisë civile që nga ana tjetër kishte kërkuar rrëzimin e gjithë projektit.

Shoqëria civile ka bërë me dije se do e ndjekë çështjen deri në Strasburg ndërsa avokatja Mirela Jorgo, e cila ka qenë gjatë gjithë kohës kundër projektit që do fundoste Durrësin Arkeologjik, thotë se vendimi u mor në kushtet e presionin të fuqishëm politik.

REAGIMI I PLOTË I AVOKATES:

Nje vendim ku gjyqtaret u mbyllen per rreth tre ore brenda . Me presion te fuqishem politik u vendos ndalim te punimeve ne zonen arkeologjike A. Ne kishim kerkuar qe Veliera te jete ndertim i paligjshem perderisa ka shkelur zonen A. Dhe kete gjykata e la evazive. Dmth as mish e as peshk. Pjesa e shperdorimit te detyres dhe shkaterrim i te mires publike ju kalua prokurorise. Per ne kjo mbetet nje fitore pasi tregoi se fuqia e gjykates perballe presionit politik edhe lekundet. Por njekohesisht kuptohet qarte qe VELIERA mbetet projekt i paligjshem. Gjykata vendosi si nje i dashuruar qe nuk ka kurajo te thote * te dua" por te dergon kartoline me fraza dashurie.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdekja e foshnjes, mjekët hedhin poshtë versionin e policisë: Fëmija ishte prerë në të gjitha anët
Dita Botërore e Radios, Meta mes ikonave tregon historinë në Santo Domingo: Ç’më ndodhi njëherë në vitin 2000... »
Article Logic
Execution time: 0.021312952041626
array(1) { ["section"]=> string(85) "vendimi-per-velieren-avokatja-gjyqtaret-u-mbyllen-3-ore-brenda-si-te-dashuruar-110125" }