Vendimi Trump për Jeruzalemin, reagon ambasada izraelite dhe ka një kërkesë për Shqipërinë

Publikuar tek: aktualitet, më 22:49 06-12-2017 Vendimi Trump për Jeruzalemin, reagon ambasada izraelite dhe ka një kërkesë për Shqipërinë

Vendimi i presidentit të SHBA-ve Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit ka sjellë dhe reagimin e ambasadës ndërkombëtare e krishterë e Jeruzalemit në Shqipëri.

Në një reagim për mediat Ambasada ka përshëndetur vendimin e Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, duke thënë se është një hap që shkon në thelbin e identitetit kombëtar e historik të popullit hebre.

Më poshtë deklarata e plotë

Ne mirëpresim me gjithë zemër vendimin e guximshëm të sotëm të Shteteve të Bashkuara për të njohur përfundimisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ky është një hap i gjatë i vonuar që shkon në thelbin e identitetit kombëtar historik të popullit hebre.

Jeruzalemi ka një rëndësi të madhe historike dhe fetare për miliarda njerëz me besim në të gjithë botën dhe si të krishterë ne duhet të pranojmë se të gjitha filluan me popullin hebre dhe lidhjen e tyre të thellë shpirtërore me këtë qytet.

Për shtatë dekada, Jerusalemi ka shërbyer si kryeqyteti i shtetit të rilindur të Izraelit, duke treguar qendrën e këtij qyteti në jetën kombëtare judease. Në atë kohë, Izraeli ka krijuar një rekord të provuar si kujdestar i duhur i shumë vendeve të tij të shenjta.

Kështu, ne gëzohemi me popullin hebre që qyteti i tyre i dashur më në fund merr njohjen e duhur. Kjo gjithashtu është një ditë e gëzimit për shërbesen tonë, pasi Ambasada e krishterë ka qenë në ballë të përpjekjeve të krishtera për të bindur bashkësinë e kombeve për të dhënë njohje të plotë diplomatike për Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Tani shpresojmë se Shqiperia dhe kombet e tjera do të ndjekin shpejt udhëheqjen e guximshme të Presidentit të SHBA Donald J. Trump dhe do të lëvizin Ambasadat e tyre në këtë qytet të jashtëzakonshëm.

Sigurisht, ka ardhur koha që t'i japë fund zhgënjimit tërësisht të pamerituar diplomatik të Jerusalemit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fshehu 200 mijë euro drogë në motorr, arrestohet i riu shqiptar
Aksident masiv në Laprakë, përplasen 5 makina »
Article Logic
Execution time: 0.026608943939209
array(1) { ["section"]=> string(96) "vendimi-trump-per-jeruzalemin-reagon-ambasada-izraelite-dhe-ka-nje-kerkese-per-shqiperine-102225" }