Vettingu/ U shkarkua nga KPK, gjyqtari i Kushtetuese kërkon rikthimin në detyrë

Publikuar tek: aktualitet, më 13:26 13-06-2018 Vettingu/ U shkarkua nga KPK, gjyqtari i Kushtetuese kërkon rikthimin në detyrë Fatmir Hoxha

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Fatmir Hoxha u shkarkua nga KPK-ja, me dy vota pro dhe një kundër.

Sipas votave të shumicës, Hoxha nuk ka mundur dot të kalojë testin e pasurisë, por që sipas pakicës ai ka në pasuri e tij vetëm një apartament në Tiranë të blerë në vitin 2011 për vlerën 140 mijë euro, për të cilën ka ende borxhe të pashlyera e do të mund te bëhet pronar i kësaj banese vetëm në vitin 2034.

Ndërsa sot po i njëjti institucion ka vendosur që kreu i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja i cili 1 javë më parë nuk e justifikonte dot pasurinë, të vazhdonte të qëndronte në detyrë.

Pas vendimit të KPK-së, gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese Fatmir Hoxha e ka apeluar vendimin e tij.

Kolegji Apelimit është ai që do të vlerësoj përfundimisht çështjen dhe do të vendosë për fatin e gjyqtarit Kushtetues.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069758892059326
array(1) { ["section"]=> string(84) "vettingu-u-shkarkua-nga-kpk-gjyqtari-i-kushtetuese-kerkon-rikthimin-ne-detyre-124236" }