Videoja e ISIS, fëmijët ekzekutojnë të burgosurit

Publikuar tek: bota, më 09:21 28-08-2016

Organizata terroriste ISIS ka publikuar online një video në të cilën shfaqen pesë të mitur duke vrarë pesë të burgosur.

Sipas CNN, videoja i identifikon fëmijët nëpërmjet titrave si britanik, egjiptian, kurd, tunizian dhe Uzbek.

 Ata shfaqen të maskuar dhe mbajnë armë në duar. Të burgosurit që vriten janë kurdë, sipas videos.

Vetëm fëmija i identifikuar si nga Tunizia flet në video, ndërsa të tjerët jo. Identiteti i vërtetë i tyre akoma nuk është verifikuar.

 ISIS gjithnjë e më shumë po përdor fëmijët për të kryer akte terroriste, duke i shfrytëzuar ata nëpërmjet propagandës dhe duke i dërguar të kryejnë vrasje.

Sipas CNN, grupi terrorist mban një ushtri me ushtarë fëmijë, të vjedhur nga familjet e tyre dhe të indoktrinuar për kauzën e tyre. Fëmijët janë rreth moshës 7-vjeçare.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.037216186523438
array(1) { ["section"]=> string(54) "videoja-e-isis-femijet-ekzekutojne-te-burgosurit-51078" }